Facebook
Instagram

ASINSZĀLE – dabīgs ANTIDEPRESANTS

           IESKATS VĒSTURĒ

Asinszālei, kas botāniski pazīstama kā Hypericum perforatum  ir sena lietošanas vēsture dažādu iekšējo un ārējo slimību ārstēšanā, kas aizsākās jau seno grieķu laikos. Kopš viduslaikiem, XVI gadsimta ārstniecības augu speciālisti, Paracelsus, Gerard un Culpeper ieteica asinszāles preparātus brūču ārstēšanai un sāpju mazināšanai. 1525. gadā Paracelzs to ieteica depresijas, melanholijas un pārmērīga uzbudinājuma ārstēšanai. No tā parasti gatavoja tējas un tinktūras, lai ārstētu trauksmi, depresiju, bezmiegu, ūdens aizturi un gastrītu. Gadu gaitā augu eļļas preparāti ir izmantoti hemoroīdu un iekaisumu ārstēšanai. Citi ir izmantojuši asinszāles ekstraktus, lai ārstētu čūlas, griezumus, nelielus apdegumus un nobrāzumus, īpaši tos, kas saistīti ar nervu bojājumiem.

KAS IR DEPRESIJA?

Depresija ir garīgās veselības problēma, kas saistīta ar sliktu garastāvokli vai intereses un prieka zaudēšanu par lietām. Tas var izraisīt arī vairākas citas izmaiņas jūtās vai uzvedībā.

Simptomi, kas rodas, var atšķirties. Var atšķirties arī tas, cik intensīvi tie ir, cik ilgi tie ilgst un cik lielā mērā tie ietekmē jūsu ikdienas dzīvi.

Pie vieglākas depresija, var būt slikts garastāvoklis, taču ir spēja turpināt savu ikdienas dzīvi. Lietas var šķist grūtākas un mazāk vērtīgas.

Ja ir smagāka depresija, ikdienas dzīve var būt daudz grūtāka. Var rasties arī pašnāvības sajūtas.

Pētījumi liecina, ka asinszāle darbojas līdzīgi kā standarta antidepresanti, palielinot smadzeņu ķīmisko vielu – serotonīna un noradrenalīna aktivitāti, kam ir svarīga loma garastāvokļa regulēšanā. Dažos gadījumos asinszāle var būt tikpat efektīva kā daži antidepresanti vieglas vai vidēji smagas depresijas ārstēšanai .

Pēdējo 20 gadu laikā asinszāle ir kļuvusi par galveno alternatīvu depresijas ārstēšanā. Asinszāles sastāvdaļu ķīmiskie pētījumi ir atklājuši vairākas medicīniski aktīvo vielu savienojumu priekšrocības: hipericīns (ziedos un pumpuros esošā viela),  kas normalizē garastāvokļa izmaiņās iesaistītos neirotransmiterus;
hiperforīns; tanīni; ēteriskā eļļa; mīkstie sveķi; fenola skābes; flavonoīdi; ksantoni, kas darbojas kā nomierinošs antidepresants. 

Tādi savienojumi kā flavonoīdi, kvercetīni un kaempferols, kas atrodas asinszāles lapās un kātos ir pierādījuši antioksidanta un spazmolītisku darbību. Kā antibakteriāls, pretiekaisuma līdzeklis, asinszāle noderīga cīņā pret vīrusiem (pret gripas vīrusu) un noteiktiem vēža veidiem. 

 
LIETOŠANA UN DEVA
  • Psihosomatiski traucējumi, depresijassezonālās depresijas, trauksmesnervu uzbudinājuma gadījumos; 
  • Asinszāle uzlabo miega kvalitāti un palīdz cīnīties pret bezmiegu;
  • Asinszāle palīdz mazināt stresu;
  • Var izmantot obsesīvi kompulsīvo traucējumu mazināšanai;
  • Samazina muskuļu sāpes, krampjus, neiralģija;  
  • Sasitumi, brūces un pirmās pakāpes apdegumu ārstēšana.

Lai izārstētu depresiju vai vieglu depresiju, ir nepieciešamas divas līdz četras ārstēšanas nedēļas, līdz būs jūtama ietekme. Ir svarīgi iepriekš saņemt ārsta atzinumu.

Tējas uzlējums: 2 līdz 4 g žāvētu ziedu 150 ml verdoša ūdens uz 5 līdz 10 minūtēm. Dzert 3 reizes dienā, lai cīnītos ar miega traucējumiem.

NEVĒLAMĀ IETEKME UN MIJIEDARBĪBA AR CITĀM ZĀLĒM

Lai gan asinzāles lietošana parasti ir droša, tomēr nevēlamas blakusparādības var rasties, ja to lieto atsevišķi vai, īpaši kopā ar citām zālēm. Kopumā visbiežāk sastopamās nevēlamās blakusparādības ir kuņģa-zarnu trakta simptomi, alerģiskas reakcijas, reibonis, apjukums, nemiers, letarģija un sausums mutē. Šīs sekas parasti ir vieglas, vidēji smagas vai pārejošas.

0
    0
    Jūsu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā