Facebook
Instagram

Neesi varde verdošā ūdenī

jeb SINDROMS - "VARDE VERDOŠĀ ŪDENĪ"

   Franču filozofs Olivjē Klerks savā fabulā par “vardi verdošā ūdenī” apraksta reālu eksperimentu: ja katliņā ielej aukstu ūdeni, ieliek tajā vardi un karsē līdz vārīšanās temperatūrai, varde turpina tajā sēdēt, līdz iet bojā. Ja ūdeni sakarē strauji, varde sajūt krasu ūdens temperatūras paaugstināšanos un izlec no katla, paliekot dzīva. 
Olivjē Klerks skaidro: ja katliņu ar vardi karsē pakāpeniski, varde cenšās pielāgoties apstākļiem. Kad ūdens sāk vārīties, varde vairs nespēj kontrolēt sava ķermeņa temperatūras paaugstināšanos un kritiskajā brīdī vairs nespēj izlēkt no katla un izglābties, jo iztērēja spēkus pielāgojoties apstākļiem. Sēdēdama ūdenī, kura temperatūra ir paciešama, varde nesaprot, ka viņai draud briesmas un ir jālec ārā. Varde iet bojā verdošajā ūdenī, tā arī neizdarīja neko, lai glābtu savu dzīvību. Bet, ja vardi uzreiz ievieto uzkarsētā līdz 50 oC ūdenī, tā nekavējoties izlec ārā un paliek dzīva. 
Tātad, kas nogalināja vardi: verdošais ūdens vai nespēja izlemt, kurā brīdī lekt no tā laukā?
Sindroms “varde verdošā ūdenī” ir viens no emocionālā stresa paveidiem, kas saistīts ar dzīves situācijām, kurās cilvēks pacieš radušos apstākļus tik ilgi, līdz pilnībā izdeg. Cilvēks pamazām iekļūst apburtajā lokā, kas iztukšo emocionāli un fiziski, padarot viņu bezspēcīgu. Kad dzīves izmaiņas notiek lēni, neizraisot konkrētas reakcijas un vēlmi pretoties, tad nereti cilvēki kļūst par sindroma “varde verdošā ūdenī” upuriem darbā, ģimenē, draugu attiecībās, romantiskajās pāru attiecībās un pat sabiedrībā kopumā. Šīs klusās adoptācijas process pamazām notrulina cilvēku modrības reakciju un tie vairs nespēj saskatīt šo attiecību neveselīo dabu un nespēj saprast, kas patiesībā viņiem ir vajadzīgs. 
Eksperiments ļoti precīzi atspoguļo, kas notiek ar tiem, kuri izvēlas saglabāt destruktīvas, mokošas attiecības vai dzīves apstākļus. 

**Nemēģiniet atkārtot šo eksperimentu!
*Saudzēsim sevi un mūsu ekosisitemu!

0
    0
    Jūsu grozs
    Jūsu grozs ir tukšsAtgriezties veikalā